Üzenet a Szabványosítási Világnap alkalmából < Hírek | Magyar Betonelemgyártó Szövetség

Menü
Belépés felhasználóknak
Felhasználónév:

Jelszó:

Emlékezz rám!

Üzenet a Szabványosítási Világnap alkalmából

Az IEC, az ISO és az ITU tagjai minden évben október 14-én ünneplik a Szabványosítási Világnapot, ezzel is megtisztelve és elismerve annak a többezer szakértőnek a közös erőfeszítését, akik világszerte önkéntes, műszaki tartalmú dokumentumokat dolgoznak ki, amelyek nemzetközi szabványként jelennek meg.


Üzenet a Szabványosítási Világnap alkalmából

2008. október 14.

Intelligens és fenntartható épületek

Látható, hogy az egyre jobban városiasodó környezetünkben új épületek jelennek meg szerte a világon, a fejlődő és fejlett országokban egyaránt. Az építmények alapvető fontosságúak az emberiség szükségleteinek kielégítésében, hiszen a népesség megduplázódott 1950 óta. Ezért nem meglepő, hogy az építőipar egyike lett a világ legnagyobb ágazatainak, miközben rendkívüli hatással van a fenntartható fejlődés mindhárom területére, a gazdaságra, a társadalomra és a környezetre.

Sok forog kockán, mivel a fenntarthatóság alapelvei megkívánják, hogy az informatikai és kommunikációs összeköttetések iránti növekvő igényeket összekapcsolják az intelligens épületek esetében az optimális energiahatékonysággal, a biztonsággal, a védelemmel, a távközléssel és persze a kényelemmel. Az IEC, az ISO és az ITU által kidolgozott nemzetközi szabványok szolgáltatják azt az eszközt, amellyel az alapelvek, valamint az információs és kommunikációs technika (ICT) összefüggéseit gyakorlati alkalmazásokra fordítják le, továbbá világszerte hatékonyan és kézzel foghatóan valósítják meg. Napjainkban újfajta kereskedelmi, köz- és lakóépületek szükségesek, amelyeknek komplex funkciókat kell ellátniuk, például a t

űzbiztonság, az árvízvédelem, a természeti katasztrófákkal és a terrorista támadásokkal szembeni védelem, de ugyanilyen fontos az energiahatékonyság és a környezetre tett káros hatások csökkentése, továbbá az ICT-hálózatokkal való integráció, valamint megfelelően használható építészeti kialakítások a mozgáskorlátozottak vagy az idősek számára.

Egyének, szervezetek és népek gazdasági vagyonának legnagyobb részét az épületek képviselik. Ez az ágazat a legfőbb munkaerő-felvevők közé tartozik. Az építőanyagok és eljárások hatással vannak az építőiparban dolgozók és az épületekben élők egészségére és a biztonságára, de az épület minőségének közvetlen hatása van az élet minőségére is. Környezeti szempontból nézve az építőipar a természetes erőforrásokat nagymértékben használja fel, és jelentős mértékben okozója a környezetszennyezésnek is. Ezenfelül az épületeknek nagy az energiaigénye az ezzel járó üvegházhatású gázok kibocsátásával együtt. Az IEC, az ISO és az ITU szabványai az országok és a szabványosításban érdekelt felek nemzetközi szint

ű közmegegyezésén alapulnak, ezáltal biztosítják a nemzetközi szabványok világszerte történő bevezetését. Az éghajlatváltozás mérséklése, az energiatakarékosság, a

 

környezetévedelmi terminológia, az építőanyagokhoz kiadott környezetvédelmi nyilatkozatok, az energiahatékonyság és az üvegházhatás ellenőrzése területén nemzetközi közmegegyezéssel kidolgozott szabványok biztos alapot nyújtanak a tervezőknek, építészeknek, mérnököknek, tulajdonosoknak és a hatóságoknak, hogy fenntartható épületeket alkossanak.

Az IEC, az ISO és az ITU a szabványain keresztül segíti azt a kapcsolatrendszert, amely megkönnyíti az új épületek összekötését a fenntarthatóság és az intelligens épületek szempontjaival. Az építészet során, illetve az épületekben egyre nagyobb mértékben használnak hálózatokhoz kapcsolóldó elektronikus eszközöket, amelyek digitális információt és más médiákat használnak a terjesztés során. Példa erre a világítás, a fűtés vagy a háztartási berendezések távkapcsolással való irányítása, valamit a biztonsági rendszerek, amelyek az „intelligens épületeket” a valóság részévé teszik. Adottak és nemzetközi szabványokba foglalva megjelennek azok a különböző technológiák, amelyek lehetővé teszik a technológiák közötti együttműködést, amihez kapcsolódóan a biztonság a kulcsa annak, hogy a technológiák összehangoltsága értéket közvetíthessen a fogyasztók felé, valamint biztosítsa számukra a különféle termékek, szolgáltatások és erőforrások használatát. Ezek a lehetőségek élénkítik a piac fejlődését és felvevőképességét. A szabványok alkalmazhatók napjaink épületeihez növelve a gyártás hatékonyságát, optimalizálva az er

őforrásokat, terjesztve az ismereteket, elősegítve a szabad kereskedelmet és a tisztességes versenyt, továbbá egyszerűbbé téve az épületek tervezését. Az épületek használóinak és lakóinak jobb életminőséget biztosító további előnyök közé tartoznak a versenyképes áron kínált termékek és építészeti kivitelezések, a jobb minőség és nagyobb biztonság, az alacsonyabb üzemben tartási költség, a balesetek számának csökkenése, valamint az új technikák ugrásszerű terjedése.

A szabványok nemcsak az alapvető minőséget és biztonsági követelményeket adják meg, hanem az intelligens és fenntartható épületek építéséhez és működtetéséhez szükséges új technológiákat is tartalmazzák.

Jacques Régis,

az IEC elnöke

Håkan Murby,

az ISO elnöke

Dr. Hamadoun Touré,

az ITU főtitkára

 

Letölthető fájlok:

World_Standards_Day_Message_2008 (application/pdf, 0.09 MB)





Vissza
Megosztás: