Állásfoglalások < Hírek | Magyar Betonelemgyártó Szövetség

Menü
Belépés felhasználóknak
Felhasználónév:

Jelszó:

Emlékezz rám!

Állásfoglalások

A 2003 év a nagy átállás éve a beton szakmában a nemzeti szabványokról az EU szabványokra. Az átállási folyamat követésére elég a szomszédos Ausztriára figyelnünk.


Állásfoglalások


[2006-09-10 19:29]





EN szabvány
 
Az európai beton szabványokról


A 2003 év a nagy átállás éve a beton szakmában a nemzeti szabványokról az EU szabványokra. Az átállási folyamat követésére elég a szomszédos Ausztriára figyelnünk. Ausztriában éppen a közelmúltban szűnt meg az érvényessége a régi betonszabványoknak: ÖNORM B 4200-10 A beton előállítása, alkalmazása és minőségtanusítása, 2003.03.01.-ig volt érvényben, párhuzamosan az új 4710-1 (EN 206) szabványokkal, melyet 2002.01.01-től már alkalmazni lehetett. A valóságban 2003. január 1-től történt meg az átállás, mivel ez év kezdetétől a mértékadó nagyobb transzportbeton cégek (mint pl. Readimix) csak az új szabvány szerint ad ki betont. Hasonló folyamat játszódik le Németországban is, ahol ugyan 2004 végéig tervezték a régi DIN szabványok párhuzamos érvényességét, de jól tapasztalható, 2003 évben befejeződik az átállás.
Miután Magyarország várhatóan 2004 május 1-től lesz EU tag, így ma még valamivel több, mint 1 évünk van az átállásra, de ez az idő a betontermékeket gyártók részére rendkívül rövid, ha figyelembe vesszük, hogy csak a betontermékekre több száz EN termékszabvány jelent már meg.

Az aktuális EN szabványokról sokféle csatornán keresztül tájékozódhatunk, de a termékgyártóknak korántsem kis feladat az eligazodás.
Az egyik legjobban felépített és egyszerűen kezelhető fórum az osztrákoknál működik, a www.bau-online.at, igaz, csak németül. Ezen a csatornán minden hónap 1-én jelenik meg az aktualizálás.
Ezen a honlapon a szabványok (Normen) alatt a keresővel gyorsan megkapjuk a legújabb EN szabványok listáját. Így pl. ha csak a "beton" témakörben keresgélünk, 95! alkönyvtár cím jelenik meg. Ha ezek közül pl. az "előregyártott beton"-t választjuk, megjelenik 16 szabvány (ebből egy ÖNORM, a többi EN szabvány), melyeket azután részletesen is megnézhetünk (sajnos nem a teljes szabványszöveget, csupán az ismertetést, státuszt, árat).
Az építőiparra vonatkozó mintegy 3000 EN szabvány között minden esetre így könnyebb a tájékozódás.

Néhány ezek közül mintául:
EN 13224 Előregyártott bordás födémelemek (TT elemek)
EN 13225 Előregyártott rúdelemek
EN 13369 Általános szabályok előregyártott elemekre
EN 13693 Különleges feszített előregyártott elemek tetőkre
EN 13747-1 Előregyártott elemek
Előregyártott elemek monolit kiegészítéssel, további -2; -3
EN 13978-1 Előregyártott elemek Készgarázsok
és így tovább.

Ezen szabványok jellemzője, hogy mivel közvetlenül elsősorban a gyártókat érdekli, az MSZT vagy egyáltalán nem, vagy csak nagyon késve jelenteti meg ezeket magyarul. A gyártóknak kellene finanszírozni a fordításokat (viszont az ilyetén magyar fordítás, ha még nem is mint hivatalos szabvány, a gyártók rendelkezésére állhat).
Egy-egy ilyen szabvány fordítása 200-300 eFt, így hamar belátható, ha fel akarunk készülni az EU csatlakozásra, csakis közösen léphetünk.

Nézünk egy konkrét példát:
EN 13369 Általános szabályok előregyártott elemekre:
Kiadás: 2001.12.01.; benne cca. 35 EN, ISO szabványra hivatkozás
55 oldal, 72,50 € (17.800,-Ft)
Rövid leírás: Ez a szabvány rögzíti a követelményeket, alapvető teljesítési kritériumokat valamint igazolási módszereket az előregyártott elemekhez, melyek üzemben gyártott elemei a magas- és mérnöki építményeknek. A könnyűbeton ill. standard beton elemek nem képezik tárgyát a szabványoknak. Ezek a szabványok az építés helyszínén előregyártott elemekre is érvényesek.

Aligha lehet kétséges, hogy egy ilyen szabványra a Beton Tagozat tagvállalatainak szüksége van. Miért nem működik jól Magyarországon (és az összes volt szocialista országban) a szabványváltás?
Az EU országaiban régi hagyománya volt annak, hogy a szabványosítás motorjai a termelő vállalatok, ill. azok civil szervezetei voltak. Ma Magyarországon mindenki valamilyen központi intézkedésre és legfőképpen központi, állami anyagi támogatásra vár, természetesen hiába. A termelő vállalatok viszont nem áldoznak erre, mondván, a szabványosítás állami feladat. Az eredmény: az EU csatlakozásunk idejére a magyar építőipar teljesen elveszti versenyképességét (a többi iparág már korábban elvesztette, az építőipar eddig csak azért volt túlélő, mert belső piacra termelt).
Az 1995-től tartó építési konjunktúra a legjobb alkalom lett volna a váltásra, ezt eddig elszalasztottuk.




Vissza
Megosztás: