Szövetségi politika < Hírek | Magyar Betonelemgyártó Szövetség

Menü
Belépés felhasználóknak
Felhasználónév:

Jelszó:

Emlékezz rám!

Szövetségi politika

A szövetségi politika fekteti le azon alapelveket, melyeket a Magyar Betonelemgyártók Szövetsége követ és megvalósít. Ebben irányelvek állnak a szervezetre, a szövetségi munka végzésére.



Szövetségi politika


[2006-09-08 18:28]



Szövetségi politika


A szövetségi politika célja


A szövetségi politika fekteti le azon alapelveket, melyeket a Magyar Betonelemgyártók Szövetsége követ és megvalósít. Ebben irányelvek állnak a szervezetre, a szövetségi munka végzésére. A szövetségi politika a szakmai profil vezérelveire támaszkodik. Annak alapvető elveit konkretizálja és meghatározza azon teendőket, melyeket különösen a vezetőségnek végeznie kell. A szövetségi politikára épül az MBSZ szervezeti felépítése, működési programjának leírása és a szövetségi tevékenység minden központi kérdése.


Általános szövetségi politika


A tagság meghatározása


Az MABESZ-t a tagvállalatok a magyar civil szervezetekre vonatkozó jogszabályok szerint alapították, egy önkéntes alapon szerveződött, a betonelemeket előállító üzemek érdekképviselete, melyet Budapesten jegyeztek be Magyar Betonelemgyártók Szövetsége rövidítve MABESZ néven. Tevékenysége Magyarország teljes területére kiterjed.


 MABSZ meghatározása


Az MABESZ-t a tagvállalatok a magyar civil szervezetekre vonatkozó jogszabályok szerint alapították, egy önkéntes alapon szerveződött, a betonelemeket előállító üzemek érdekképviselete, melyet Budapesten jegyeztek be Magyar Betonelemgyártók Szövetsége rövidítve MABESZ néven. Tevékenysége Magyarország teljes területére kiterjed.


MABESZ önmeghatározása


Az MABESZ magát egy haladó, dinamikus és eltökélt gazdasági szövetségnek tekinti. A szervezet a magyarországi betonelemgyártók kompetens, önkéntes tagságra épülő érdekképviselete. Ezen belül olyan feladatokat vesz át, melyek elvégzése az egyes tagvállalatoknál külön-külön, saját kezdeményezésekkel és saját eszközökkel nem lenne célravezető és így ezen tevékenységek átruházása az MABESZ-re gazdaságosabb és hatékonyabb megoldást jelent. Ez különösen akkor van így, ha a szövetség valamely szolgáltatása nem közvetlenül valamely tagvállalatra irányul, hanem más, az építésben résztvevő mértékadó személyekre, szervezetekre. Az MABESZ-nek olyan szervezetnek kell lennie, mely a társadalmi és gazdasági környezet változásaira gyorsan reagál, annak a tagvállalatok életére kihatását elemzi, a rájuk vonatkozó negatív kihatásokat követi és a veszélyekre időben felhívja a figyelmet (az MABESZ mint riasztó rendszer). Emellett az előrenéző funkción túl azonban a folyamatos viszonyokra is reagálnia kell a szervezetnek, a tagvállalatok működésére hátrányos jelenségeket megszüntetnie vagy azok hatását mérsékelnie kell (az MABESZ mint „tűzoltó rendszer”).
Az MABESZ politikailag és felekezetileg semleges. Érvényes az az alapelv, hogy a szövetségnek csak azt kell csinálnia, amit az egyes tagvállalatok maguk nem tudnának gyorsabban, jobban vagy olcsóbban megtenni. A szövetség kollektív önsegélyezése csak akkor lesz hatékony, ha belátható, hogy az egyes módszerek és akciók esetében az egyes vállalatok már nem eléggé képesek a kívánt célokat elérni. A tagok kötelezik magukat, hogy üzleti cselekedeteik az előregyártási szakma általános törekvéseit és az MABESZ önmeghatározását követik.


A tagvállalatok támogatásának alapjai


Az egész szövetségi tevékenységet versenysemlegesen kell folytatni. Ennek megfelelően minden olyan aktivistát mellőzni kell, mely a tagok versenyviszonyába beavatkozna. Ezt az alapelvet nem csupán a tagok termékei jobb elhelyezhetősége erőltetésénél kell figyelembe venni, hanem már a tagok anyagbeszerzéseinél és a termelésnél a tevékenységek ehhez az elvhez kell irányulni.


Módszerek, aktivitások és teljesítési területek 


A beton- és előregyártási célkitűzéseknek megfelelően a tagok tevékenysége különböző és ennek megfelelően az MABESZ-nek átadott feladatok is különbözők, de azokat a szövetség céljainak megfelelően kell megoldani.
Ezek a célok a következő teljesítésekkel, aktivitásokkal oldhatók meg:
- beleszólás, befolyásolása a törvényes keretfeltételek állításába, állásfoglalásokkal, reklamálásokkal, javaslatokkal. A megfelelő szervezetekben, bizottságokban részvétel, felvilágosító munka. Ennek feltétele az MABESZ elfogadtatása, mint a betonelőregyártás kompetens szervezete a számunkra mértékadó helyeken.
Ott, ahol szükséges, a befolyásokat más törvényes érdekképviseleti szervezetekkel együtt kell megtenni (pl. kamarákkal). Előadásokkal, szimpóziumokkal, a gazdasági, szociális és művészeti területeken folytatott aktivitásokkal, sajtókonferenciákkal, sajtóközleményekkel, szakmai beszélgetésekkel, röviden minden lehetőség bevezetésével segít az MBSZ, hogy az egész beton-előregyártási területen nőjön a szakmai elismertség, a beton-előregyártó üzemek tekintélye.
- Nem kötelező szövetségi ajánlásokkal, a gentleman agreements elven, előzetes megegyezések az előszállítókkal valamint azok szervezeteivel, az általános vállalkozási és szállítási feltételek kiadásával, valamint a betonelemekre vonatkozó műszaki alkalmazási feltételek kidolgozásával a betonelemek piaci pozíciójának javítására kell törekedni.
A teljesítéseknek hozzá kell járulniuk, hogy a tagvállalatok versenyképessége javuljon és ezt az jelzi, hogy az egyes üzemek célkitűzéseiből indul ki, nevezetesen betonelemek előállítása és terjesztése, tehát a kialakítás, fejlesztés, gyártás és elhelyezés, eladás. A MABESZ teljesítményei mind a három területre kiterjed.
- Az összes mértékadó szakmai szabványbizottságokban való együttműködés, együtt dolgozás, a minőségi jelek odaadásának jogossága, a vizsgáló intézetekkel való szoros együtt dolgozás, az európai szabványosítással való együtt dolgozás, közvetlen segítségnyújtás a gyártástechnológiai adottságok érvényesítésében, ezeken keresztül a MBSZ a betonelemek minőségi színvonalának növeléséhez járul hozzá.
- Szemináriumokkal, oktatásokkal, a kamarákkal együttműködve is segíti a MABESZ tagjai munkatársainak továbbképzését, de ezen túlmenően a betonelemgyártáshoz kapcsolódó üzletfelek, érdekeltek továbbképzését is.
- Szövetségi információk kiadásával, a közös reklámanyagok kiadásával, a folyamatos nyilvánosság tájékoztatásával, más az előregyártott termékek vásárlását serkentő módszerekkel támogatja a MABESZ tagjai marketing tevékenységét az egyes gyártmánycsoportokra, az egyes vállalatok ilyen tevékenységét támogatja, hogy a betontermékeket mint minőségileg magasértékű piaci gyártmányokat a névtelen tömegárú kategóriából kiemelje és folyamatosan a piac igényeihez legyenek ezen termékek igazítva.

A betonelemgyártás vezérelvei


1. A vezérelvek célja


A MABESZ ezen vezérelvei a terület jelenlegi állapotáét írja le, a jövőbeni fejlődéseket elemzi és ebből a legfontosabb feladatokat vezeti le. Az itt megfogalmazott alapelvek és gondolatok irányelvként szolgálnak úgy az egyes betonelem gyártó üzemek részéről folytatott vállalati politikához és egyidejűleg a MABESZ politikájához, de egyben impulzusokat ad a magyar építésgazdasági politikához is. A vezérelvek megmutatják, hogy a létező és jövőbeni problémákat hogy lehet megoldani és az esélyek hogyan használhatók ki, hogy ezen terület üzemei pozícióját a piacon megerősítsük és kiépítsük.

2. Magától érthetődők és alapelvek


A meglévő értékek megtartása, a gazdaságosság biztosítása és az eredményesség növelése a betonelemgyártás legfontosabb célja, hogy építőelemeket a szükségleteknek megfelelően a különböző igényeknek megfelelően előállítson, az állandó fejlesztéseket és javításokat biztosítsa és különösen az építőipar teljesítőképességét az előregyártás révén jelentősen támogassa.
Ezáltal a betonelemgyártás a hazai építésgazdaság jelentős részterülete, mely hazai termékekkel biztosít magasértékű építő elemeket és ezáltal a magyar gazdaság egy fontos részterülete. Jellemző rá a teljesítményképesség, minőségi gondolkodás, környezetvédő gyártmányok és a minőségi növekedés.

3. A törvényes keretfeltételek


A betonelemgyártók olyan keretfeltételeket várnak az államtól, melyek lehetővé teszik, hogy a jól vezetett, életképes üzemek egészséges haszonbázissal működhessenek és fejlődhessenek, hogy a keretfeltételek ne okozzanak hátrányt más építőanyagokkal szemben, ezen keretfeltételek minden építőanyagnak azonos esélyt adjanak, függetlenül attól, hogy kézműves vagy nagyipari gyártmányokról van szó, a hazai gazdaságot védje meg a dömping áraktól, a minőségi szabványkövetelmények betartását bizonyíthatóan követeljék meg és biztosítsák a nyersanyag ellátást.

4. Gyártmány image és a szakmai terület elismertsége


A betonelemgyártók célkitűzése, hogy teljesítményük, viselkedésük és rendszeres tájékoztatásaik által növekedjék a terület tekintélye, javuljon gyártmányaik elismertsége, és minden olyan elvetésre kerüljön, ami ezen tekintélyeknek árthatna, hogy a betonnal kapcsolatos előítéletek, rémhírek, kialakítási és alkalmazási hibák miatti rossz érzések eltűnjenek, a hibás nézetek, melyek a tervezés, gyártás és felhasználás hibái által a betonelemgyártást bűnbakra helyezték, tűnjenek el, az elbizonytalanodott szkeptikusokból előítéletmentes, meggyőződéses betonpárti fogyasztók legyenek.

5. A fair verseny növelése egyre erőteljesebb együttműködés mellett


A betonelemgyártók az egységes európai piac keretein belül ismerik a fair verseny szabályait, melyben minden teljesítmény- és versenyképes üzem, a kis üzemek is, létezésük esélyei megvannak.
Ezek előnyben részesítenek minden olyan törekvést, mely más üzemekkel történő együttműködést erősít, amennyiben az ilyen kooperációk mindkét fél számára életképességet és megfelelő ösztönző hatásokat hoznak, hogy ezáltal regionálisan a túl nagy üzemsűrűséget csökkentsék, a gyártmányokat folyamatosan javítsák, jobbítsák és a gyártási palettákat folyamatosan tisztítsák.

6. Minőségbiztosítás és minőségvédelem


A betonelemgyártók ragaszkodnak gyártmányaik magas színvonalú minőségi követelményeihez. A minőségbiztosítási rendszerek saját és idegen felügyelet mellett, ez az előfeltétele a cégek továbbélésének. A cégek nagyon sokat fáradoznak azért, hogy az építtetők, különösen a közbeszerzéssel foglalkozó befektetők, építő vállalatok az építőanyagok minőségére még nagyobb figyelmet fordítsanak. Az ösztönző eszközöknek is egyre inkább ettől kell függeniük.

7. A munkatársak iskolázása, tanítása és egy hivatáskép megalkotása


A betonelemgyártók tisztában vannak felelősségükkel mint munkaadók. Éppen ezért attraktív, minőségileg magas szinten álló ki- és továbbképzési lehetőségeket biztosítanak és a folyamatban lévő oktatásokhoz, a szakterületen jó karrierlehetőségeket biztosítandó segítséget nyújtanak.

8. Az üzemi management-potenciál erősítése


A betonelem gyártóknak a vezetési színvonalat üzemeikben jelentősen növelniük kell. Mindenek előtt továbbképzést kell nyújtani az üzemi és minőségi managementnek, a kereskedői gondolkodásmódnak, a marketing- és személyzeti munkának, hogy a jövő problémákat is megoldhassák.
Csak az állandó továbbképzés és az így megszerzett ismeretek átültetése a gyakorlatba

-         növeli a szakma tekintélyét


-         javítja a munkaadók imázsát


-         jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy az üzemek jövedelmezősége javuljon.


A jövő esélyei a vállalatnál lévő személyiségektől függ, van-e elég bátorság a változtatásra, a kijárt utak elhagyására, a rugalmasságra és innovációra.

9. Erősebb piacorientáltság a vállalkozói cselekedeteknél


A beton építőelemeknek a folyamatos „individualista” megjelenésükkel, az igényekhez igazítással, az ajánlatok sokszínűségével magasértékű piaci termékké kell válniuk, hogy más üzemek más termékeivel szemben növelhessék piaci részesedésüket.
Ez, és a magas műszaki követelmények teljesítése a megkövetelt sokféle gyártmánynál megkövetelnek egy marketing gondolkodást és a magas színvonalú műszaki képességet.

RÉSZPOLITIKÁK


Tagpolitika


A MABESZ tagság definíciója


Megkülönböztetünk rendes és rendkívüli tagokat, valamint tiszteletbeli tagokat. A MABESZ és a tagjaival és a tagjaiért. A tagok állnak a szemléletmód középpontjában és így ok jelentik a központi jelentőségét a szervezetnek. A fontos döntéseknél a szavazati jogukkal a közgyűlésen közvetlenül döntenek vagy közvetetten az általuk választott képviselőn keresztül az elnökségnél. A tagok jogai és kötelezettségei, helyük és jelentőségük a szövetségen belül döntő mértékben a szervezeti szabályzatban szabályozott.

A tagok viszonya egymással


A tagvállalatok ill. képviselőik a szövetségben azonos jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek, mégpedig függetlenül a vállalat nagyságától és forgalmától. Noha a tagvállalatok versenyben állnak egymással, a már a vezérelvekben foglaltak alapján a fair verseny a fontos alapja annak, hogy a tagvállalatok úgy a piacon, mint a MABESZ keretein belül egymáshoz megfelelő tisztelettel és elismeréssel viszonyuljanak.

A jó szövetségi teljesítmény a tagok összedolgozására épül


A tagvállalatok nem csupán haszonélvezői a szövetség által nyújtott teljesítményeknek, hanem maguk is fontos szerepet vállalnak a szakinformációk közzétételével. Készek arra, hogy nem csupán a szükséges anyagiakat bocsássák rendelkezésre, hanem saját személyeik által, megfelelő szakismerettel a megfelelő gyártmánycsoportok munkacsoportok és bizottságok területén tudásukat a közösség rendelkezésére bocsátják. Ezek a legfontosabb előfeltételek és alapok ahhoz, hogy a MABESZ a tagjai számára megfelelő szolgáltatásokat nyújthasson. A MABESZ ilyetén a teljesítményeivel a tagjai személyi, anyagi, nem anyagi és pénzeszközeire támaszkodva tevékenykedik. Már önmagában is a tagvállalatok száma és az a tény, hogy a MABESZ tagvállalatai állítják elő Magyarországon a betonelemek 90%-át, biztosíték arra, hogy a szövetség megfelelő átvivő erővel rendelkezik akarata érvényesítésére.

Az egyes tagcsoportok érdekeinek figyelembe vételének alapjai


A betonelem gyártó üzemek gyártási programjának sokfélesége hozza magával, hogy a tagoknak egymástól erősen különböző érdekei és különböző súlyú problémái vannak – mindig természetesen a saját cég érdekéből nézve a világot. Az érdekek ilyen sokrétűsége miatt a szövetség teljesítései is az egyes gyártmánycsoportokhoz igazodnak és így gyártmánycsoportoktól függően ezek a teljesítmények különbözők. Az elnökség feladata és az ügyvezetésnek kell arra figyelnie, hogy a szövetségi teljesítmények az egyes gyártmánycsoportok azok üzleti súlyának megfelelőek legyenek, az egyes gyártmánycsoportoknak alapjában véve azonos jogai és kötelezettségei legyenek.

A tagvállalatok piaci politikája


A tagokon kívül a tagok piacai az egyik legjelentősebb tevékenységi terület. Ezek között vannak az adalék, cement szállítói mint más fél- és kereskedelmi gyártmányok szállítói, melyekkel a MABESZ folyamatos kapcsolatot tart fenn. Az elhelyezési oldalon fontosak a kapcsolatok az állami és privát építtetőkkel, a tervezési és tenderkiírási helyekkel, a kivitelező cégekkel és az építőanyag kereskedőkkel , melyekre a MABESZ a kiadott anyagaival, a gyártók közös reklámanyagaival, a marketing különféle módozataival tud kihatással lenni.

Az érdekképviselet politikája


A kitűzött célok elérésére szolgál a képviseleti feladat ellátása. A MABESZ folyamatos kapcsolata az építési hatóságokkal, a szabványosítási intézetekkel, a törvényes érdekképviseletekkel a kamarákban, a minisztériumok és a vizsgáló intézetek egyaránt a fontos kapcsolódásokhoz tartoznak, hogy az előregyártó szakma keretfeltételeit megfelelő irányban lehessen befolyásolni.

Kooperációs partnerek


A MABESZ egy sor szövetséggel és intézettel bel- és külföldön kapcsolatokat tart fenn és ezek közül a legjelentősebbekben maga is tag, melyekhez különösen a nemzetközi beton- és előregyártók szövetsége, a BIBM is tartozik. Alapvetően érvényes, hogy a MABESZ mint önálló szövetség tevékenykedik és csak akkor keresi az együttműködést kooperációs partnerekkel, ha ez a célkitűzés megvalósításához szükséges és előnyös. Az egyre inkább előrehaladó európai integráció és a határok megnyitása a keleti szomszédos országok felé megköveteli a kapcsolatok erősítését a külföldi intézetekkel az azonos vagy hasonló feladatok elvégzésében. Amennyiben nincsenek ilyenek, úgy a MABESZ-nek kell ilyen szervezetek megalakításához segítséget adni. A már működő minőségvédelmi szövetségek a MABESZ-hez hasonló célkitűzésekkel az új EU tagországokban a betontermékek minőségi normáinak tekintetében jelentősen hozzájárulhatnak a színvonal emeléséhez.

Szervezési politika


A MABESZ a gyártmánycsoportokat a piac igényei szerint osztotta fel. A piac egyre fokozódó, régiókon túlnyúló terjeszkedése miatt a szövetségnek nincs területi felosztása. Az egyes gyártmánycsoportok szerint tagozódik a MABESZ tevékenysége. A MABESZ egy demokratikus vezetési stílust ápol, ahol a tagvállalatok az akaratukat közvetlenül érvényesíthetik. A döntéshozatal útja, határozatok megfogalmazása, a döntések keresztülvitele közvetlenül, röviden, bürokráciától mentesen történik. A vezetési szervezetek szakmák szerint tagozódnak. Az egyes gyártmánycsoportok vezetőit a csoport választja, akik a vezetés tagjai és ott a gyártmánycsoport érdekeit képviselik. Ezáltal lehet megvalósítani, hogy a különböző érdekek a vezetés keretein belül is megfelelő elbánásban részesüljenek.

Pénzpolitika


A MABESZ-nek úgy kell gazdálkodnia, hogy a pénzeszközök hosszú távon egyensúlyban legyenek és a jövőbeni működés biztosítására egy megfelelő költségvetés készülhessen. A fizetési készséget az üzemek gazdálkodásához optimális mértékben kell igazítani. A tartalékok képzésével új, piacképes vállalati aktivitásokat kell lehetővé tenni. A pénzeszközök létrejönnek

-    tagdíjak a rendes és rendkívüli tagoktól


-    a szolgáltatások igénybevételének díja a tagok által vagy külső      személyek, vállalatok által


A tagdíjak a szolgáltatásokért kötelezőek és mindig az egyes tagvállalatok éves forgalmától függenek. A pénzügyi források választásakor, ha az nem tagoktól ered, arra kell ügyelnünk, hogy a függetlenségünk és diszpozíciós szabadságunk megmaradjon.
A MABESZ tevékenysége kizárólag tagjai tiszteletbeli tevékenységére alapul. Semmiféle jutalom, napidíj, bizottsági részvételi díj vagy hasonló nem jár ezért a tevékenységért. A társadalmi munkavégzés volt és marad a MABESZ pénzügyi politikájának a szilárd alapja. Az egyes gyártmánycsoportok saját költségvetéssel rendelkeznek, mely a szövetség saját költségvetésébe beépül. A rendelkezésre álló eszközöket az éves közgyűlés hagyja jóvá, hogy azzal az elnökség megfelelő takarékossággal gazdálkodott-e.






Vissza
Megosztás: