Betonhelyzet < Hírek | Magyar Betonelemgyártó Szövetség

Menü
Belépés felhasználóknak
Felhasználónév:

Jelszó:

Emlékezz rám!

Betonhelyzet

Az építőiparban jelen lévő óriási visszaesés és ellentmondások a betonágazatban is éreztetik hatásukat. A szakmai szervezetek a megoldásokat, kiutakat keresik a sokféle érdek egyeztetésével, az új szabályozásokra való felkészüléssel.

(Forrás: MAGYAR ÉPÍTÉSTECHNIKA 2013/2–3.)


Hosszú évek óta kevés pénz jut állami megrendelésekre, az uniós projektek nehezen indulnak, pénzügyi elszámoltatásuk nehézkes, kevés a hitellehetőség. Az építőiparra
nézve katasztrofális hatással volt az úgynevezett frank alapú hitelezéssel mesterségesen kreált lakásépítési boom. Ma az óriási lakossági hitelállomány nem teszi lehetővé a családok beruházásait, ehhez további hiteleket nem kapnak, több tízezres számban vannak eladatlan új lakások a piacon és itt van a bedőlt frankhitelek miatti újabb családi ház és lakás árverezések ezres száma. Ugyanez vonatkozik az önkormányzatok beruházáspolitikájára, amelyek felduzzadt hitelállományát a kormányzatnak kell kezelnie. Ebben a helyzetben az építőanyag-gyártók halmozottan sérülékenyek, mert ez az iparág van a hibásan körbetartozásnak csúfolt pénzügyi ellehetetlenülésnek a végén, azaz általában itt csapódik le, hogy nincs kifizetve a szállítás egy része.

 

 

RIDEG TÉNYEK


Az építőanyag-ágazat fontos részét képezik a transzportbeton és az előre gyártott beton termékek. A transzportbeton-megrendelések visszaesése az egymást követő években rendre 20 százalék körüli (1. ábra).

 

A Magyar transzportbeton gyártás az építési konjunktúra függvénye. Az elmúlt 12 évre való visszatekintés mennyiségében és trendjében is kifejezi a gazdaságpolitikai elképzeléseket, illetve azok megvalósulását az építési ágazatban. Az erőltetett élénkítés hatását, az ingatlan lufi kipukkadását és az azt követő általános hitelválság beindulását. Ezek a hatások most csengenek le. Az egész építőipar várja a fellendülés időszakát. (1. ábra)

 

A transzportbeton-szállítások a 2005-ös bázis évhez mérve 62,1 százalékot estek vissza, az előre gyártott elemek tekintetében a visszaesés a 2008-as bázisévhez viszonyítva 45,7 százalékos (2. ábra).

 

 

A grafikon a teljes előregyártás vertikumra vonatkozik, ezen belül a lakossági és a szerkezetépítési termékek visszaesése nagyon jelentős. A visszaesés mérséklésében a strukturális beruházások (mélyépítés) teljesítménye jelentős, folyamatosan szinten tartott termeléssel. 2012 végére a visszaesés megállt, remény van a lassú fellendülésre. (2. ábra)

 

KIÚTKERESÉS


A Magyar Betonelemgyártó Szövetség márciusban tartott szimpóziumán foglalkozott a visszaesések megállításának szükségességével. Rendre ugyanez a téma a Magyar
Betonszövetség és a Magyar Cement Szövetség szakmapolitikai megbeszélésein is. Az anyagiparnak menet közben kell választ találnia július 1-jéig, az új terméktörvény bevezetéséig a szabályozás hatásaira. Nem lesz egyszerű, mert sokféle érdeket kell(lene)
figyelembe venni:

  • azok érdekét, akik Magyarországon bejegyzett gazdasági szervezetként hazai ipartelepeken árut állítanak elő;
  • azok érdekét, akik Magyarországon bejegyzett vállalkozásként az anyacég külföldi telepein gyártott termékeket előrecsomagolva Magyarországon adják el;
  • azok érdekét, akik olyan, például nem harmonizált szabvánnyal lefedett területen állítanak elő árut, amelyek korlátozott szállítási lehetőség miatt egyébként is hazai forgalmazásúak lehetnek;
  • azok érdekét (európai szabadkereskedelmi érdek), akik külföldön előállított árut akadálymentesen szállítanak be az országba.


Ez bizony kiadós hátrány az alultőkésített hazai alapanyagiparnak. Lehet és van kitörési lehetőség, amelyet a betonipar úgy fogalmazott meg: „a beton image a kor szellemének megfelelően”.

 

A beton mint építőanyag alkalmazása minden más építőanyagipari termékkel szemben komoly előnyöket tudhat magáénak. A beton az alapozás elkerülhetetlen anyaga, a mérnöki szerkezetek konstruálása tekintetében is páratlan tulajdonságokkal bír. Szerencsére (újra) felfedezte a közlekedésépítés és a kortárs építészet is szívesen alkalmazza. A lakossági építkezéseknél is kedvelt építőanyag, szinte elronthatatlanul szolgál beépítése után akár 100 évig is. Magyar találmányként a világban egyre ismertebb az „üvegbeton”, amely megjelent a középület-építésben és a térépítésben is, sőt fedezték fel a belsőépítészek is felfedezték, hiszen tartósság és látvány szempontjából is vetekszik a természetes kövekkel. Már megjelent a divat területén is fel-felbukkan, igaz csak extrém esetekben mint ékszer és kiegészítő. A betonipar ezekben a válságos időkben is arra törekszik, hogy a beton kiváló tulajdonságait a legújabb fejlesztések eredményeit terjessze az oktatásban, megmutassa a szakmának, a széles, érdeklődő közönségnek és a beruházási döntéshozóknak.


Szilvási András
ügyvezető
Magyar Betonszövetség
Magyar Betonelemgyártó Szövetség

 

(Forrás: MAGYAR ÉPÍTÉSTECHNIKA 2013/2–3.)





Vissza
Megosztás: