Beton Szövetség Konferencián elhangzott előadás < Hírek | Magyar Betonelemgyártó Szövetség

Menü
Belépés felhasználóknak
Felhasználónév:

Jelszó:

Emlékezz rám!

Beton Szövetség Konferencián elhangzott előadás

"Ha egy főbenjáró bűn büntetés nélkül marad, akkor szétesik, hazuggá, sunyivá és kisszerűvé válik a közösség. Talán éppen az volna a legfontosabb feladatunk, hogy egy ilyen jellegű szembenézést, fájdalmas katarzist elindítsunk. " Jakab György


Beton Szövetség konferencia

Polgár László előadása    2007.05.31-én

Örömmel veszek minden hozzászólást, kritikát a     polgar@asa.hu    címre.

Bevezetőül idézek Jakab professzor írásából (ajánlom az egészet elolvasásra). A konferencián elhangzottak alapján szomorúan kell megállapítanom, hogy a saját területünkön sincs minden rendben a szakmai erkölcsösséggel!

Jakab György: Mire tanítsam Mórickát etikaórán?

http://www.talaljuk-ki.hu/index.php/article/articleview/509/1/7/

  

Ha egy főbenjáró bűn büntetés nélkül marad, akkor szétesik, hazuggá, sunyivá és kisszerűvé válik a közösség. Talán éppen az volna a legfontosabb feladatunk, hogy egy ilyen jellegű szembenézést, fájdalmas katarzist elindítsunk.

A „társadalmi szerződés” elve pedagógiai optimizmusra épül. Azt feltételezi, hogy az emberek felnőtté nevelhetők, elfogadják ezeknek a szabályoknak a szükségességét, és betartják az alapvető erkölcsi és jogi szabályokat. Ebben az értelemben az általános erkölcsi törvények forrása maga a közösség, amelynek minden tagja felismeri a közösen elfogadott szabályok betartásának szükségességét. Ha mégis előfordulnának a társadalomban érték- és érdekütközések, akkor az erkölcsi normák egyetemességét az értelmiségnek (nem a diplomásoknak, hanem az értékek iránt elkötelezett gondolkodóknak – lásd például Kant úr) kell felmutatnia, a szabályok betartatásáról pedig végső esetben az embereket szolgáló államhatalomnak kell gondoskodnia a törvény szigorával.
Ma már nem azon vitatkozunk,
hogy lopni, csalni, hazudni bűn-e,
hanem hogy melyik miniszterelnö-
künk lopott, csalt, hazudott többet
vagy kevesebbet.
-         Szavak, szavak – hadarja Móricka. – Tanár úr is pontosan tudja, hogy ennek nem sok köze van mindennapi életünkhöz.

-         Ha van is társadalmi szerződés, az legfeljebb cinkos összehunyorítás, negatív társadalmi szerződés: „akkor járok igazán jól, ha megszegem a szabályokat, ha becsapok valakit”, én elnézem, hogy te csalsz, ha te is elnézed nekem, így járunk mindketten jól”. Jól tudja azt is, hogy a nagyságos Értelmiség már csak elvétve képviseli az általános erkölcsi értékeket. Ma már nem azon vitatkozunk – értelmiségiek, egyháziak –, hogy például lopni, csalni, hazudni bűn-e, hanem hogy melyik miniszterelnökünk lopott, csalt, hazudott többet vagy kevesebbet. A politikai elitnek (pártállástól függetlenül) nagyon jól jön az erkölcsök ilyen jellegű relativizálása, hiszen bár látszólag egymást mocskolják, összességében mégis felmentést kapnak az erkölcsi és többnyire jogi szabályok betartása – lelkiismeret, öntudatos polgári közvélemény stb. – alól. A törzsi erkölcs túlsúlya az általános erkölcsi törvények fölött a társadalmat is infantilizálja. Egyrészt azáltal, hogy másokat is fölment mindenféle erkölcsi mérce alól: „ha mások megteszik, én miért legyek balek. Másrészt azáltal, hogy minden komolyabb társadalmi vitát üres, törzsi jellegű hitvitává alacsonyít le: „ti kezdtétek… ti úgyis többet…”

A mellékelt anyag egy még be nem fejezett munkapéldány.

 

Letölthető fájlok:


Előadás Polgár (application/pdf, 3.79 MB)





Vissza
Megosztás: